Hungart Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület - Hungart Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület

5/5 based on 1 reviews

About Hungart Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület

1. Milyen jogokat kezel a HUNGART?

A HUNGART a szerzők és jogutódjaik (együtt: jogosultak) javára képző-, ipar-, fotó- és ipari tervezőművészeti alkotások másodlagos felhasználását, azaz

  • többszörözését, terjesztését (pl.: nyomtatásban megjelenő reprodukció)
  • kiállítását,
  • valamint sugárzás útján (pl.: televízió), vagy digitálisan (pl.: internet) a nyilvánossághoz történő közvetítését

engedélyezi az úgynevezett kiterjesztett közös jogkezelés keretében, a Díjszabásában rögzített díjtételek szerint (itt olvasható). Ezek a jogdíjak a jogosultak (a művész vagy jogutóda) nevére érkeznek be a HUNGART-hoz

A HUNGART jogkezelésébe tartozó kötelező közös jogkezelés útján érvényesíthető vagyoni jogok:

  • a követő jogdíj (a műkereskedelemben eladott művek után járó jogdíj, a nettó eladási ár 4%-a, és ez is névre szóló jogdíj),
  • az üreshordozó jogdíj*
  • alkotások bérlet, vagy haszonbérlet útján történő terjesztése utáni díjigény (a jog gyakorlása felfüggesztve)
  • a kábel TV jogdíj*
  • a reprográfiai jogdíj*

A *-al jelzett jogdíjak nem névre szólnak, hanem un. átalány jogdíjak, az Artisjus, illetve a Reprográfiai Szövetség szedi be és utalja tovább a HUNGART-nak. Az átalány jogdíjakat a HUNGART osztja fel azok között a jogosultak között, akiknek volt névre szóló jogdíjuk az adott évben. A felosztás a HUNGART Felosztási Szabályzata alapján történik, bővebben itt olvashat róla.


2. Kiket képvisel a HUNGART?

A HUNGART kiterjesztett közös jogkezelés keretében (azaz a jogosult erre vonatkozó írásbeli megbízása nélkül), mint reprezentatív közös jogkezelő szervezet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala engedélye alapján minden képző-, ipar-, fotó- és ipari tervezőművészt képvisel Magyarország területén történő felhasználásra. A képviselethez tehát az írásbeli megbízás (tagsági viszonyon alapuló, vagy anélküli megbízás) nem szükséges, e nélkül azonban nincs lehetőség a külföldi képviselet ellátására.


3. Miért érdemes a HUNGART-nak megbízást adni?

Tapasztalatunk szerint mind a külföldi, mind a belföldi felhasználók szívesen fordulnak felhasználási engedélyért közös jogkezelő szervezethez, mert így az ügyintézés egy helyen történik, gyorsabb és hatékonyabb, mintha a felhasználónak a jogosultakkal egyenként, közvetlenül kell felvenni a kapcsolatot. Ennek különösen jelentősége lehet a tömeges felhasználások (pl. tankönyvek, kiállítási katalógusok, merchandising felhasználás) esetén.

A  megbízás aláírása lehetővé teszi, hogy a HUNGART:

  • a jogosult külföldi képviseletét ellássa a 34 országban működő társszervezetünkkel kötött megállapodás alapján;
  • az alkotások külföldi felhasználása után járó jogdíjat fogadni tudja;
  • tehermentesítse a jogosultakat a bel- és külföldi felhasználási engedéllyel kapcsolatos adminisztrációs terhektől (felhasználóval való kapcsolatfelvétel, felhasználás részleteinek egyeztetése, jogdíj megállapítása, szerződés megkötése);
  • a művek felhasználása esetén a jogdíjat beszedje és a költségek levonása után a jogosultak részére kifizesse;
  • lobbizzon a jogosultak érdekeiért a hazai, uniós és nemzetközi jogalkotásban egyaránt.


4. Meddig érvényes a megbízás?

A megbízási szerződést a jogosult teljes bizonyító erejű (azaz két tanú előtt aláírt) magánokiratban egyoldalúan felmondhatja (a tagsági viszony nélküli megbízás visszavonásig érvényes). A megbízás felmondása esetén a jogosultat a továbbiakban külföldön nem áll módunkban képviselni.


5. Hogyan léphetek ki a kiterjesztett közös jogkezelésből?

A kiterjesztett jogkezelésbe tartozó jogosult – a polgári perrendtartás szerinti – teljes bizonyító erejű magánokiratban tiltakozhat a művek további másodlagos felhasználásának engedélyezése ellen. A tiltakozás a szerző valamennyi képző-, ipar-, fotó- és ipari tervezőművészeti műve felhasználására vonatkozik.

A tiltakozás kizárólag a másodlagos felhasználásra vonatkozhat, tehát nem terjedhet ki olyan jogok kezelésére, amelyek kötelező közös jogkezelésbe tartoznak (lásd 1. pontban részletezett jogok).

A jogosult tiltakozása vonatkozhat valamennyi fenti jogra, de a teljes felmondás helyett egyoldalúan korlátozhatja is meghatározott vagyoni jogokra, valamint országokra a HUNGART jogkezelését. Ennek módja megegyezik a felmondásnál leírtakkal.

A tiltakozás bármikor történhet azzal, hogy a tiltakozó nyilatkozat a kézhezvétel napját követő ötödik napon válik hatályossá. A tiltakozással érintett, már megkötött felhasználási szerződések esetében a tiltakozás – eltérő megállapodás hiányában – a tiltakozással érintett naptári félév utolsó napján válik hatályossá, feltéve, hogy a tiltakozásra az érintett félév első három hónapjának utolsó napjáig sor kerül. A naptári félév első három hónapjának utolsó napját követően tett tiltakozás hatálybalépésére legkésőbb a következő naptári félév utolsó napján kerülhet sor.

A felmondásnak, illetve az előzetes tiltakozásnak igazolható módon (ajánlott postai küldeményként, másolaton történő átvétellel, vagy visszaigazolt email-ben) kell a HUNGART-hoz – annak székhelyére: 1055 Budapest, Falk Miksa utca 30., vagy email címére: [email protected]  – beérkeznie, ahhoz hogy a felmondás, illetve a tiltakozás a fentiek szerint hatályba lépjen.

A kulturális örökségvédelmi intézmények, gyűjteményeik állandó részét képező képző-, ipar-, fotó- és ipari tervezőművészeti mű nem kereskedelmi célú többszörözése, terjesztése, illetve nyilvánossághoz közvetítésének engedélyezésére (Szjt. 41/M. §) irányuló közös jogkezelés ellen az érintett jogosult bármikor, akár a felhasználás megkezdését követően is tiltakozhat. E jogra vonatkozó tiltakozó nyilatkozat a kézhezvétel napját követő ötödik napon válik hatályossá. Az ilyen felhasználás elleni tiltakozás a jogosult egyes képző-, ipar-, fotó- és ipari tervezőművészeti művére korlátozott hatállyal is megtehető.

Amennyiben elhunyt szerző esetében több jogosult (örökös) van, úgy bármelyikük tiltakozása esetén a jogelőd műveinek felhasználását a HUNGART nem engedélyezheti.


6. Melyek a kilépés következményei?

Amennyiben a jogosult tiltakozik a művek másodlagos felhasználásának közös jogkezelés keretében történő engedélyezése ellen, úgy a 3. pontban részletezett előnyöket nem élvezheti, a művek másodlagos felhasználásának engedélyezését közvetlenül maga végzi, ennek következtében a művekre kért felhasználási engedélyek száma, s ezáltal a jogdíjbevétel csökkenhet, a jogosulatlan felhasználások száma és az adminisztrációs terhek növekedhetnek.

A felmondás illetve tiltakozás hatályossá válását megelőzően a HUNGART által engedélyezett felhasználások, kiadott engedélyek alapján a jogdíjak a jogosultat megilletik, az ehhez kapcsolódó jogokat a jogosult továbbra is gyakorolhatja.

7. Mely esetben lehet kilépni a HUNGART jogkezelésébe tartozó kötelezően közös jogkezelésből?

A HUNGART felfüggesztette az alkotások bérlet, vagy haszonbérlet útján történő terjesztése miatti díjigény (szerzői jogi törvény 23.§ (6) bekezdés) érvényesítésére irányuló vagyoni jog gyakorlását, mindaddig, míg az gazdaságosan nem gyakorolható. Amennyiben a már képviselt jogosult e jog kezelésére egy másik – e jog gyakorlására nyilvántartásba vett – közös jogkezelő szervezetnek ad megbízást, a HUNGART biztosítja a jogosultnak e vagyoni jog tekintetében a jogkezelési megbízás felmondásának lehetőségét az 5. pontban részletezett eljárás szerint, s így a megbízás erre vonatkozó része hatályát veszti.

Contact Hungart Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület

Address :

Falk Miksa u. 30, 1055 Hungary

Phone : 📞 +8
Postal code : 30
Website : http://www.hungart.org/
Categories :

Falk Miksa u. 30, 1055 Hungary
L
Laszlo Gallo on Google

Write some of your reviews for the company Hungart Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *