Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola - Szentes
Főoldal - Bartha SZKI Szentes - Bartha.edu.hu
Alföldi ASzC - Bartha János Kertészeti Technikum, Szentes
Főoldal - Bartha SZKI Szentes - Bartha.edu.hu
Múzeumi napon jártak a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban az Alföldi ASZC Bartha János Mezőgazdasági Technikumának kilencedik és tizedik osztályos tanulói
2021. 12. 06-án iskolánk kilencedikes és tizedikes tanulóival tanulmányi kiránduláson vettünk részt a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban a „Szakmai tanulmányút szakképzésben tanuló fiatalok számára” program keretében.
Tanulóink a múzeumi nap programjaiként két kiállítást: "A vadászataranykora Magyarországon” és „A magyar mezőgazdaág története a Kárpát-medencében” című kiállításokat tekintettünk meg. A látogatásunkkor abban a megtisztelő és kiváltságos helyzetben voltunk, hogy a múzeumlátogatásra hétfői napon kerültsor, amikor a múzeum a nagyközönség számára zárva tart, így minden egyéb körülménytől teljesen zavartalanul nézhettük végig a kiállításokat és a múzeumi rendhagyó óra, a tárlatvezetések is teljes mértékben a tanulókra fókuszálva folytak.
A „Magyar mezőgazdaság története” címűkiállításon tárlatvezetőnk Dr. Vörös Éva főmuzeológus volt. Szeretném kiemelni, hogy igazán jól esett számunkra főmuzeológus asszony figyelmessége, amivel a csoportunkat fogadta. A tárlatvezetés elején a csoporttal való megismerkedés után, a múzeum fotógyűjteményéből származó öt korabeli képet mutatott meg a gyerekeknek, amelyeken a mezőgazdasági munkákkal kapcsolatos egykori szentesi életképek voltak láthatóak. Ezzel a helytörténeti adalékkal az előadónő tanulóink személyes érintettségét felkeltve mutatta be a magyar mezőgazdaság történetét. A múzeumi órán olyan kérdésekre kaptunk választ, mint az, hogy hogyan gazdálkodtak a rég letűnt korok itt élő népei, miről tanúskodnak a Kárpát-medencében a magyar nép megérkezése előtti időkből feltárt régészeti leletek, mi jellemezte a különböző korszakokban a magyar növénytermesztést, állattenyésztést.
A kiállítási tárgyak segítségével kronologikus rendben megismerkedhettünk a Kárpát-medence mezőgazdaságának történetével. A kiállítás nagyon részletes, színes, számos rekonstruált ásatási helyszín, házmakett teszi érzékletesebbé azt, hogy milyen környezetben éltek és gazdálkodtak elődjeink. A XXl. század technikai vívmányait alkalmazó mezőgazdasági munkákban részt vevő diákjaink döbbenten nézték, hogy a talajforgatást emberi erővel húzott faekével végezték. A rendhagyó óra során az előadónő nagyon épített a tanulók előzetes ismereteire, sokat kérdezett tőlük, majd a szókratészi tanítási módszert alkalmazva, vezető kérdések segítségével biztosította, hogy a diákok saját maguk ismerjék fel a fontos tudástartalmakat. Szerencsére a tanulóink elég bátrak is voltak ahhoz, hogy a kérdések és válaszok révén kialakuljon egy dialógus.
A főmuzeológus asszony figyelmességét jellemzi, hogy a december 6-i dátumra eső látogatásra tekintettel, a rendhagyó óra végén mini csoki mikulásokkal lepte meg a tanulókat.
A múzeumi nap második felében Imre Zoltán, a gyűjteményi főosztály főosztályvezetője volt kalauzunk. „A vadászat aranykora Magyarországon” című kiállítás gazdag gűjteménye a hazai vadászati kultúra és a vadgazdálkodás bemutatásával átfogó és tantárgyközi ismereteket kaptunk, hiszen a kiállítás a vadászat kulturális, történelmi, gazdasági és művészeti vonatkozásait is elénk tárta.
Az első teremben a vadászat kultúrtörténetével és társadalmi szerepével ismerkedtünk meg művészeti alkotások, elsősorban festmények elemzésén keresztül. Fontos elemei voltak ennek a teremnek a vadász és a vadászkutya kapcsolatát bemutató festmények, amelyek sokszor olyan élethűen és részletgazdagon voltak kidolgozva, hogy pontosan megállapítható volt az ábrázolt vadászebek fajtája is.
A második kiállítóteremben a vadászathoz használt műtárgyakat, fegyvereket, vadász- és orvvadászeszközöket tekinthettünk meg, amelyek közt számos egyedi és különleges darab volt. A puskák, tőrök és íjak különösen a fiúk érdeklődését keltették fel, akik egynémely fegyverről különösen sok előismerettel rendelkeztek.
A harmadik teremben az elejtett vadak feldolgozását, a vadászat gazdasági szerepére vonatkozó információkat ismertünk meg. A kiállítás összefoglalásaként megismertük a nagy múltra visszatekintő magyar vadászat történetét és tradícióit, valamint a Kárpát-medence vadfaunáját.
A múzeumi program után tanulóinkkal ellátogattunk az Országházba, ahol megnéztük „A Magyar törvényhozás ezer éve” című kiállítást, majd a Dunaparton sétálva gyönyörködtünk kicsit az elénk táruló budai panorámában.
Kovács Benedek és Sinka Jánosné - oktatók
További képek Facebook oldalunkon
_______________________
Contact Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola
Address : | Szentes, Kossuth Lajos u. 45, 6600 Hungary |
Phone : | 📞 + |
Postal code : | 45 |
Website : | https://www.bartha.edu.hu/ |
Categories : |
School
,
|
Write some of your reviews for the company Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola
Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information
Nearby places in the field of School,
Nearby places Alföldi Agrárszakképzési Centrum Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola